O SEMINARIUM

Zarząd Główny i Izba Rzeczoznawców Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej - Państwowy Instytut Badawczy zapraszają na VI Ogólnopolskie Seminarium i Warsztaty Szkoleniowe, które odbędą się w dniach 20 i 21 listopada 2024 r. w Warszawskim Domu Technika.To ważne wydarzenie naukowo-techniczne odbędzie się pod Patronatem Honorowym dr inż. Mariusza Feltynowskiego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Jednocześnie informujemy, że w ramach tego seminarium odbędzie się szkolenie dla rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, w ramach samodzielnego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, organizowane przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej - Państwowy Instytut Badawczy (liczba punktów dla rzeczoznawców 5). Informacje w sprawie Seminarium zamieszczane są na stronie internetowej www.sitp.org.pl. Szczegółowe informacje o Seminarium Szkoleniowym znajdują się na platformie seminaryjnej SITP www.seminarium.sitp.org.pl. Informacji udzielają także Organizatorzy:

Krzysztof Dąbrowski tel. 601 994 223 22 620 32 25 Organizator ZG SITP
Piotr Marcinkiewicz tel. 793 225 395 22 850 37 56 Organizator Izba Rzeczoznawców SITP
Ilona Masna tel. 692 149 552 - Organizator CNBOP - PIB
Magda Ślarzyńska tel. - 22 76 93 368 Organizator CNBOP - PIB
Mariusz Sobecki tel. 607 375 466 - Sprawy programowe
Ryszard Małolepszy tel. 603 079 812 - Sprawy programowe
Ireneusz Kopczyński tel. 501 780 246 - Udział w Seminarium
Krzysztof Kociołek tel. 601 466 543 - Sprawy techniczne Seminarium

Skuteczne zakończenie procesu inwestycyjnego w aspekcie ochrony przeciwpożarowej zależne jest przede wszystkim od ustalenia właściwych warunków ochrony przeciwpożarowej, stanowiących część projektu obiektu budowlanego a poziom bezpieczeństwa pożarowego tego obiektu oceniany jest w większości przypadków poprzez stopień spełnienia wymagań przepisów techniczno-budowlanych i ochrony przeciwpożarowej.

W rozwijającym się świecie systemy związane z bezpieczeństwem pożarowym obiektów budowlanych tworzą bezsprzecznie jeden z bardziej zaawansowanych fundamentów, na których opiera się bezpieczeństwo użytkowników obiektów. Należy dodać do nich jeszcze systemy, które stanowią o standardzie użytkowym obiektów - np. schody i chodniki ruchome, klimatyzacja, oświetlenie, windy. Innym, nie mniej ważnym aspektem bezpieczeństwa - w tym pożarowego - jest bezpieczeństwo procesów przemysłowych, które mają wpływ na funkcjonowanie krajowej gospodarki. Zarządzanie tymi systemami stanowi więc nie tylko ogromne wyzwanie organizacyjne dla jednostek posiadających tak skomplikowaną infrastrukturę, ale przede wszystkim odpowiedzialność za bezpieczeństwo, ciągłość działania, itp.

Kolejny aspekt związany z wyzwaniem, jakim jest zarządzanie wieloma systemami bezpieczeństwa, to rozległość tych instalacji powiązana głównie z wielkością obiektów. Kampusy, szpitale czy nawet centra handlowe tworzą coraz większe kompleksy budynków, nierzadko z wielopoziomowymi garażami podziemnymi. Budynki wysokościowe przekraczające 150 metrów, posiadające często 40 i więcej kondygnacji, nie są już pojedynczymi przypadkami, lecz stanowią raczej stały element dynamicznie rozwijanych metropolii.

Pragniemy również przedstawić Państwu najnowszą wiedzę techniczną dotyczącą projektowania, instalowania i użytkowania Systemów Integrujących Urządzenia Przeciwpożarowe (SIUP). Podczas seminarium i warsztatów omówione zostaną wymagania podstawowe stawiane obiektom budowlanym w Unii Europejskiej i Polsce. Szczegółowa uwaga poświęcona zostanie wymaganiom bezpieczeństwa pożarowego. W tym kontekście zostanie wyjaśnione, które z cech systemów integrujących urządzenia przeciwpożarowe wpływają na spełnienie wymagań prawa budowlanego.

Równie istotnym i powszechnie występującym zagadnieniem do wyjaśnienia są problemy projektowe związane z parkowaniem samochodów elektrycznych w garażach podziemnych, dla których nie określono jeszcze wymagań technicznych w przepisach. Na seminarium i warsztatach zostaną przedstawione wytyczne w zakresie ochrony przeciwpożarowej miejsc postojowych ze stacjami ładowania pojazdów elektrycznych wraz z genezą ich powstania.

Przedstawiona problematyka oraz studia przypadków, poparte merytoryczną dyskusją z udziałem ekspertów i uczestników seminarium, pozwolą nie tylko na popularyzację i ugruntowanie właściwej praktyki postępowania w omawianym zakresie, ale pozwolą także na wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przepisów i błędów projektowych.

W ramach VI Ogólnopolskiego Seminarium i Warsztatów Szkoleniowych odbędzie się szkolenie dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, dla którego zostało przyznane 5 punktów. Aby wziąć udział w szkoleniu dla rzeczoznawców należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod linkiem: https://24-7.sem.sitp.org.pl/rejestracja podając niezbędne informacje do rejestracji na Seminarium i szkolenie dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Szczegółowa informacja dotycząca szkolenia oraz karta rekrutacyjna dla rzeczoznawców znajduje się na stronie:

https://www.cnbop.pl/pl/szkolenia/terminarz-i-oferta-szkolen/praktyka-stosowania-przepisw-techniczno-budowlanych-i-ochrony-przeciwpoarowej-warsztaty-cnbop-pib-20-21112024_16013

Test wiedzy dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych
25 Listopada 2024 godz.: 9.00 - 9.35 na Platformie e-learningowej CNBOP-PIB

VI OGÓLNOPOLSKIE SEMINARIUM I WARSZTATY SZKOLENIOWE
Zarząd Główny i Izba Rzeczoznawców Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej - Państwowy Instytut Badawczy

Zarząd Główny - Izba Rzeczoznawców SITP

00-050 Warszawa | ul. Świętokrzyska 14 p. 134
tel.: (22) 620-32-25, (22) 850 37 56
e-mail: zgsitp@sitp.org.pl | www: www.sitp.org.pl